Anasayfa / Aile / KİTAP ÖNERİLERİ


  
KİTAP ÖNERİLERİ

Çocuğa atfedilen değerdeki değişimler, anne babaların çocukları için "doğru ve iyi olanı yapma" arzusunu da, "uzmanlardan" yardım alma ihtiyacını da değiştirdi... Öyle ya; çocuklarımız en değerli varlıklarımız ve dışarıdan nasıl görünürse görünsün, gerektiğinde canımızı bile vermeye hazır olduğumuz yegane insan canlısı onlar. Bu durumda çocuklarımız için yapılabilecek daha iyi ve güzel şeyler varsa neden öğrenmeyelim ki?

Değişen bakış açıları ve ihtiyaçlar da kaçınılmaz olarak "Nasıl anne baba olunması gerektiği", "Sağlıklı çocuk gelişimi için nelerin yapılması ve nelerin yapılmaması gerektiği" konularına odaklanan kitaplara yönelik talebi de arttırdı. En basit sorulardan, en derinlemesine sorulara kadar her türlü gelişimsel durum için anne babalar kitaplara başvurur oldular. Doğal olarak talep arttıkça, arz fazlalaştı. Arz fazlalaştıkça da ayrım yapmak, aralarından gerçekten işe yarar olanları seçebilmek zorlaştı...

Öyle ki, bazı kitaplarda anne babalar potansiyel "suçlu", çocuklarda oluşacak her türlü problemin kaynağı olarak tanıtılmaya başlandı! Bazı kitaplarda ise çocuğun sağlıklı gelişimi için "mutlaka yapılması gerektiği" söylenen öneriler o kadar fazlalaştı ki, alt alta listelenmesi halinde "normal" bir anne babanın günün 24 saatine sığdıramayacağı hale geldi. Üstelik de bu "mutlaka" önerileri yerine getirilmezse çocukta ne tip sıkıntılar oluşacağı da bazı kitaplarda etraflıca anlatılır oldu ki, bunları doğal olarak karşılayamayan "normal" anne babaların suçluluk ve yetersizlik duyguları da eşit oranda yükseldi. Bu noktada ise böyle kitaplardan bolca okuyarak seansa gelen anne babalara "Ne olur, nasıl anne baba olacağınızla ilgili kitap, yazı okumayın ve lütfen size nasıl anne baba olmanız gerektiğini anlatan programları izlemeyin" derken buluyorum bazen kendimi!

Bu bölümde okuduğum ve işe yarar bulduğum bazı kitapları paylaşmak istedim. Burada bulunan kitap önerileri her duruma uygun olmayabilirler. Ayrıca bunlar arasında bulunmayan ancak iyi olabilecek kitaplar da mutlaka vardır. Aklıma geldikçe veya bulduça sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Yine de uyarmadan geçemeyeceğim:

Çocuk gelişimi ve anne baba olmak hakkında okuyacağınız herhangi bir kitap, anne babalık işlevleriniz hakkında bolca suçluluk, güvensizlik, çaresizlik ve yetersizlik yaratıyorsa, sizi ne yapacağınızı bilemez hale getiriyorsa bu kitabı okumayın. Hele ki çocuğunuzda dışarıdan gözlenen herhangi bir gelişimsel sıkıntı yoksa!

Kesinlikle mükemmel olamayacaksınız; çocuklarınız da mükemmel çocuklar olmayacak. Buna rağmen, doğallığınız, içten sevginiz, kendinize olan güveniniz ve bireysel mutluluğunuz, çocuklarınızda oluşabilecek sıkıntılarda size yol gösterebilir, "gerektiğinde" sizi yardım almaya teşvik edebilir.

SEÇİL ÖZBEKLİK
Uzman Psikolojik Danışman

YAKIN Psikolojik Danışmanlık Merkezi